Skip to content

6065 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 17, 1990

Property Information

Block5101
Lot185
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,035
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
27%
Improvement Value:$153,300
73%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,053+0.2%
2024$7,041-0.4%
2023$7,070+1.8%
2022$6,942+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,035DeedBook 5132, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1985