Skip to content

6099 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block5101
Lot199
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$169,200
72%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+0.2%
2024$7,841-0.4%
2023$7,874+1.8%
2022$7,731+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft2,320DeedBook 14311, Page 53384

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7396, Page 10458

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 6873, Page 51301

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5235, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1974