Skip to content

7105 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 31, 1990

Property Information

Block5101
Lot234
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage2.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
24%
Improvement Value:$204,500
76%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+0.2%
2024$9,053-0.4%
2023$9,091+1.8%
2022$8,926+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 5089, Page 310