Skip to content

260 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block5101
Lot253
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,204
Acreage7.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,300
25%
Improvement Value:$291,300
75%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+0.2%
2024$13,010-0.4%
2023$13,065+1.8%
2022$12,828+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5259, Page 122