Skip to content

248 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5101
Lot260
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage3.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
25%
Improvement Value:$255,800
75%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,377+0.2%
2024$11,356-0.4%
2023$11,404+1.8%
2022$11,197+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984