Skip to content

206 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block5101
Lot276
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionBARN/ARENA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,200
39%
Improvement Value:$301,100
61%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,612+0.2%
2024$16,583-0.4%
2023$16,652+1.8%
2022$16,350+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 13485, Page 56264

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5864, Page 198