Skip to content

16 Princeton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block5101
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SFL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,687
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
25%
Improvement Value:$231,400
75%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+0.2%
2024$10,325-0.4%
2023$10,368+1.8%
2022$10,180+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999