Skip to content

109 Bishops CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5101
Lot298
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
28%
Improvement Value:$140,600
72%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,539-0.4%
2023$6,566+1.8%
2022$6,447+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986