Skip to content

12 Princeton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block5101
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,661
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$220,400
74%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+0.2%
2024$9,990-0.4%
2023$10,032+1.8%
2022$9,850+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,661DeedBook 2004, Page 19447

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6342, Page 106