Skip to content

304 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 23, 1992

Property Information

Block5101
Lot49
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
31%
Improvement Value:$172,800
69%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+0.2%
2024$8,370-0.4%
2023$8,405+1.8%
2022$8,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5414, Page 40

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5038, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4865, Page 276