Skip to content

300 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block5101
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SFL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,224
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
23%
Improvement Value:$296,200
77%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+0.2%
2024$12,907-0.4%
2023$12,961+1.8%
2022$12,725+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,224DeedBook 15618, Page 29635

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6392, Page 194