Skip to content

246 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Public Property

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Apr 19, 2002

Property Information

Block5101
Lot60
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage301.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,267,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,114-95.1%
1998$22,758-16.6%
1997$27,280+5.1%
1996$25,964
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

DeedBook 7197, Page 37809