Skip to content

224 Pine Avenue(Block 5101 Lot 64)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block5101
Lot64
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
30%
Improvement Value:$257,000
70%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$12,296+0.2%
2025$12,274+0.0%
2024$12,274+0.3%
2023$12,241+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 6731, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1950