Skip to content

6145 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block5202
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage4,804
Acreage3.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
28%
Improvement Value:$392,400
72%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,179+0.2%
2024$18,146-0.4%
2023$18,222+1.8%
2022$17,891+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$925,000

To:

DeedBook 15882, Page 10828

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft4,804DeedBook 15317, Page 52824

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$292,500

To:

DeedBook 13359, Page 65935

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 12653, Page 65150

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 7018, Page 12859

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6243, Page 87