Skip to content

6155 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block5202
Lot51
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,500
Acreage5.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
46%
Improvement Value:$86,000
54%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,343+0.2%
2024$5,333-0.4%
2023$5,356+1.8%
2022$5,258+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 13605, Page 35158

Property Sale

Sale
$76,800
DeedBook 5024, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1950