Skip to content

2228 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1955

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block5936
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
29%
Improvement Value:$92,500
71%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,360+0.2%
2024$4,352-0.4%
2023$4,371+1.8%
2022$4,291+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$59,500

To:

Sq Ft1,578DeedBook 14413, Page 20280

Property Built

Built

Year Built: 1955