Skip to content

6117 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block5202
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,568
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
33%
Improvement Value:$111,800
67%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,621+0.2%
2024$5,611-0.4%
2023$5,635+1.8%
2022$5,532+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

To:

DeedBook 15117, Page 64252

Property Sale

Sale
$5,700

To:

DeedBook 5614, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1975