Skip to content

6 Thoroughbred RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$363,600
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block5213
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
21%
Improvement Value:$228,900
79%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,703+0.2%
2024$9,686-0.4%
2023$9,726+1.8%
2022$9,550+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$363,600

To:

Sq Ft2,908DeedBook 12326, Page 44303

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$739,500
DeedBook 11988, Page 35799