Skip to content

22 Thoroughbred RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$428,070
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block5213
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
21%
Improvement Value:$226,800
79%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,670+0.2%
2024$9,652-0.4%
2023$9,693+1.8%
2022$9,517+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$428,070

To:

Sq Ft3,220DeedBook 12352, Page 55662

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$739,500
DeedBook 11988, Page 35799