Skip to content

33 Equestrian RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$372,860
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block5213
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
21%
Improvement Value:$228,300
79%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+0.2%
2024$9,679-0.4%
2023$9,720+1.8%
2022$9,543+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$372,860

To:

Sq Ft2,868DeedBook 12302, Page 32828

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,530,000
DeedBook 7633, Page 44072