Skip to content

300 Furlong CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block5215
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
18%
Improvement Value:$281,900
82%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,501+0.2%
2024$11,480+7.2%
2023$10,708+1.8%
2022$10,514+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 15212, Page 18919

Property Sale

Sale
$500,569

To:

DeedBook 12587, Page 33172

Property Sale

Sale
$87,500

To:

DeedBook 12506, Page 23782

Property Built

Built

Year Built: 2006