Skip to content

306 Furlong CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block5215
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
26%
Improvement Value:$173,600
74%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+0.2%
2024$7,824-0.4%
2023$7,857+1.8%
2022$7,714+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,910
DeedBook 13003, Page 40444

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,892,308
DeedBook 12173, Page 12904