Skip to content

212 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$310,565
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block5215
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
24%
Improvement Value:$195,900
76%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+0.2%
2024$8,578-0.4%
2023$8,613+4.3%
2022$8,259+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,565

To:

Sq Ft2,096DeedBook 12794, Page 18827

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 12737, Page 5008

Property Sale

Sale
$1,892,308
DeedBook 12173, Page 12904