Skip to content

301 Furlong CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block5216
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,966
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
19%
Improvement Value:$259,300
81%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736+0.2%
2024$10,717-0.4%
2023$10,762+1.8%
2022$10,567+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,915
DeedBook 12543, Page 12375

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 12479, Page 12098

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,892,308
DeedBook 12173, Page 12904