Skip to content

202 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block5216
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,140
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
13%
Improvement Value:$401,000
87%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,462+0.2%
2024$15,434-0.4%
2023$15,499+38.4%
2022$11,197+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

DeedBook 14957, Page 13189

Property Sale

Sale
$430,365

To:

DeedBook 12688, Page 81607

Property Sale

Sale
$89,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$969,234

To:

DeedBook 12455, Page 3000