Skip to content

22 Equestrian RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block5214
Lot33
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
16%
Improvement Value:$317,900
84%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,390+0.2%
2024$11,370-0.4%
2023$11,417+16.5%
2022$9,804+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 15637, Page 35840

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,236DeedBook 15050, Page 43034Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$388,810

To:

DeedBook 12246, Page 7017

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,530,000

To:

DeedBook 7633, Page 44072