Skip to content

133 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block5218
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,030
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
18%
Improvement Value:$268,700
82%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,015+0.2%
2024$10,995-0.4%
2023$11,041+1.8%
2022$10,840+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 15802, Page 36587

Property Sale

Sale
$376,090

To:

DeedBook 12173, Page 12529

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: