Skip to content

28 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block5217
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,073
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
19%
Improvement Value:$261,500
81%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,790+0.2%
2024$10,771-0.4%
2023$10,816+1.8%
2022$10,619+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500

To:

DeedBook 14662, Page 45123

Property Sale

Sale
$329,000

To:

DeedBook 13201, Page 58111

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Property Sale

Sale
$511,231

To:

DeedBook 12314, Page 38524

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$77,000

To:

DeedBook 12202, Page 25290

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: