Skip to content

32 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block5303
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
15%
Improvement Value:$289,500
85%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,394+0.2%
2024$11,373+5.4%
2023$10,795+1.8%
2022$10,600+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 15065, Page 47605

Property Sale

Sale
$331,990

To:

DeedBook 13482, Page 54968

Property Sale

Sale
$75,200

To:

DeedBook 13390, Page 8504

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44320

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7663, Page 10534