Skip to content

435 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block5401
Lot110
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
26%
Improvement Value:$131,700
74%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+0.2%
2024$5,959-0.4%
2023$5,984+1.8%
2022$5,876+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 12174, Page 12919

Property Sale

Sale
$139,400
DeedBook 6569, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1999