Skip to content

6519 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block5401
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,288
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
34%
Improvement Value:$109,000
66%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+0.2%
2024$5,494-0.4%
2023$5,517+1.8%
2022$5,417+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,000

To:

DeedBook 15187, Page 10958

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13646, Page 53627Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1988