Skip to content

480 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block5401
Lot66
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17D

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,456
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
34%
Improvement Value:$102,000
66%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+0.2%
2024$5,153-0.4%
2023$5,174+1.8%
2022$5,080+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 13747, Page 24599

Property Built

Built

Year Built: 1973