Skip to content

446 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1945

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block5401
Lot77
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage977
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
47%
Improvement Value:$55,900
53%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,562+0.2%
2024$3,556-0.4%
2023$3,570+1.8%
2022$3,506+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft977DeedBook 15611, Page 27332

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft977DeedBook 15588, Page 19943Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Sq Ft977DeedBook 6996, Page 3836

Property Sale

Sale
$72,250

To:

Sq Ft977DeedBook 5691, Page 277

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft977

Property Built

Built

Year Built: 1945