Skip to content

444 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$82,400
Last Sale Date
Dec 22, 1995

Property Information

Block5401
Lot78
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
39%
Improvement Value:$84,700
61%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,639+0.2%
2024$4,630-0.4%
2023$4,650+1.8%
2022$4,565+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$82,400

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5917, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1970