Skip to content

302 Pond RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block5415
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,354
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
20%
Improvement Value:$259,000
80%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+0.2%
2024$10,891-0.4%
2023$10,937+19.5%
2022$9,150+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 14991, Page 24456

Property Sale

Sale
$236,947

To:

DeedBook 6852, Page 43933

Property Built

Built

Year Built: 2000