Skip to content

70 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$167,490
Last Sale Date
Mar 26, 1999

Property Information

Block5415
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,699
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
29%
Improvement Value:$164,700
71%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,484+0.2%
2024$7,470-0.4%
2023$7,503+1.9%
2022$7,362+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$167,490

To:

Sq Ft1,699DeedBook 6465, Page 186