Skip to content

44 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block5416
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,074
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
23%
Improvement Value:$212,700
77%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+0.2%
2024$9,307+8.5%
2023$8,580+1.8%
2022$8,424+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 13467, Page 47918

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12441, Page 96829

Property Sale

Sale
$195,400
DeedBook 7025, Page 15625

Property Built

Built

Year Built: 2000