Skip to content

323 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$272,025
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block5419
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
19%
Improvement Value:$213,800
81%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,855+0.2%
2024$8,839-0.4%
2023$8,876+1.8%
2022$8,715+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,025

To:

Sq Ft2,112DeedBook 13885, Page 20876

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 13855, Page 5411Recorded2/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44324

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534