Skip to content

218 Surf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$283,911
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block5430
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
19%
Improvement Value:$217,600
81%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+0.2%
2024$8,996-0.4%
2023$9,034+1.8%
2022$8,870+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$283,911

To:

Sq Ft2,112DeedBook 14086, Page 37582

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14041, Page 17173Recorded3/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534