Skip to content

331 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$301,650
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block5419
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
17%
Improvement Value:$241,900
83%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,817+0.2%
2024$9,800+15.4%
2023$8,492+1.8%
2022$8,338+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$301,650

To:

Sq Ft2,112DeedBook 13817, Page 58854

Property Sale

Sale
$77,250

From:

To:

DeedBook 13776, Page 39085Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534