Skip to content

104 Sandbar RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$291,680
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block5431
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$215,600
81%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908+0.2%
2024$8,892-0.4%
2023$8,929+1.8%
2022$8,767+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$291,680

To:

Sq Ft2,112DeedBook 14254, Page 32472

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14209, Page 13739Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44327

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534