Skip to content

21 Pierce RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block5421
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,366
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
29%
Improvement Value:$116,300
71%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+0.2%
2024$5,497-0.4%
2023$5,520+1.8%
2022$5,420+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$157,990
DeedBook 7581, Page 16242