Skip to content

7 Pierce RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$219,090
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block5421
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
21%
Improvement Value:$183,900
79%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+0.2%
2024$7,761-0.4%
2023$7,793+1.8%
2022$7,652+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$219,090

To:

Sq Ft2,272DeedBook 7506, Page 75165

Property Built

Built

Year Built: 2003