Skip to content

309 Montpelier AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2001

Property Information

Block5401
Lot158
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,377
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
28%
Improvement Value:$119,600
72%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+0.2%
2024$5,561-0.4%
2023$5,584+1.8%
2022$5,483+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000