Skip to content

85 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$193,740
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block5421
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
23%
Improvement Value:$163,400
77%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+0.2%
2024$7,074-0.4%
2023$7,104+1.8%
2022$6,975+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$193,740

To:

Sq Ft2,000DeedBook 7505, Page 74958

Property Built

Built

Year Built: 2003