Skip to content

3 Butler RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$196,190
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block5422
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,976
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
23%
Improvement Value:$162,400
77%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803+0.2%
2024$6,791-0.4%
2023$6,820+1.9%
2022$6,692+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,190

To:

Sq Ft1,976DeedBook 7702, Page 30482

Property Built

Built

Year Built: 2003