Skip to content

5 Butler RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block5422
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,869
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
23%
Improvement Value:$163,300
77%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+0.2%
2024$7,071-0.4%
2023$7,101+1.8%
2022$6,972+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,000

To:

DeedBook 15130, Page 68331

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 12716, Page 94768

Property Sale

Sale
$222,177

To:

DeedBook 7697, Page 27824

Property Built

Built

Year Built: 2003