Skip to content

69 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block5421
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,976
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
23%
Improvement Value:$162,400
77%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+0.2%
2024$7,044-0.4%
2023$7,074+1.8%
2022$6,945+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 13355, Page 63755

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7602, Page 28598

Property Built

Built

Year Built: 2003