Skip to content

19 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block5424
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
24%
Improvement Value:$152,300
76%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+0.2%
2024$6,713-0.4%
2023$6,741+5.8%
2022$6,369+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,640
DeedBook 11951, Page 17662

Property Built

Built

Year Built: 2004