Skip to content

331 Mcclellan RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 29, 2013

Property Information

Block5424
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,209
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$181,900
79%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+0.2%
2024$7,731-0.4%
2023$7,763+1.8%
2022$7,622+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,209DeedBook 13555, Page 12641

Property Sale

Sale
$214,190
DeedBook 7775, Page 66755

Property Built

Built

Year Built: 2003